دسته‌بندی نشده

چگونه با افرادی که با کودکان بدرفتاری می‌کنند برخورد کنیم؟

بدرفتاری با کودک یکی از مسائلی است که والدین نسبت به آن حساس هستند و نمی‌توانند در مقابل آن سکوت کنند.

هنگامی‌که کسی با فرزند شما بدرفتاری می‌کند قطعا نمی‌توانید تحمل کنید و مشاهده چنین وضعیتی باعث ایجاد حس منفی در شما می‌شود. اما این موضوعی است که برای هرکسی اتفاق افتاده است. بهترین راه این است که بدانیم در این شرایط چه رفتاری کنیم؟

مدیریت وضعیت

سعی کنید شرایط را به طور کامل ارزیابی کنید و جهت گفتگو را تغییر دهید. باید به گونه ای رفتار کنید که کودکتان احساس امنیت از سمت شما داشته باشد و از چیزی نترسد.

برای اینکه کودک از شرایط نترسد و از طرفی احترام کسی هم زیر سوال نرود، باید سعی کنید طرز ایستادن فرد بد رفتار را تقلید کنید. حالت بدنی او را به خودتان بگیرید و کمی شرایط را طنز کنید.

عدم پرخاشگری

عصبانیت گزینه پیشنهادی و عاقلانه ای نیست، بلکه باید سعی کنید اول خودتان را آرام کنید. شرایط را منطقی ببینید و بفهمید که چه اتفاقی افتاده است. اگر کودک تان اشتباه کرده، به عنوان مثال اگر فرزند دیگری را زده است یا یک چیز با ارزش از کسی را شکسته است یا رفتار بی ادبانه‌ای داشته، باید در جریان قرار بگیرید. سپس ببینید که باید چه واکنشی از خود نشان دهید و بدون فکر حرفی نزنید یا کاری انجام ندهید.

کودک را درک کنید

این شرایط ممکن است باعث شود که کودک شما وحشت زده و سردرگم شود. بسیار مهم است با او طوری برخورد کنید که متوجه شود شما احساسات او را می‌فهمید و به آن ارزش می‌دهید.

از کودک بخواهید توضیح دهد چه اتفاقی افتاده است. او را قضاوت نکنید و فقط به حرف‌هایش گوش دهید. هرگز نباید اجازه دهید کودک بترسد زیرا اگر احساس کند که توسط شما طرد شده است، قطعاً رفتار بدتری خواهد داشت.

با فردی که بدرفتاری کرده صحبت کنید

رودررو صحبت کردن معمولاً بهترین کار برای جلوگیری از بی ادبی است. در کمال ادب به او بگویید که می‌دانید کودک شما خطا کرده است اما او نباید دخالت می‌کرد. برایش توضیح دهید که باید خودتان به فرزندتان تذکر بدهید.

محدودیت تعیین کنید

ممکن است همه این اتفاقات در نبود شما هم اتفاق بیفتد. به عنوان مثال ممکن است مربی، معلم مدرسه یا بزرگتر در جایی این تذکرات را به فرزندتان بدهد که شما حضور ندارید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید به دیگران توضیح دهید که نمی خواهید با فرزندتان رفتار بدی بشود. از طرفی به کودک خود هم رفتار در محیط بیرون را آموزش دهید.

به کودک آموزش دهید

در ابتدا سعی کنید ترس ایجاد شده در کودک را رفع و رفتار درست را به او آموزش دهید در غیراین‌صورت کودک متوجه نمی‌شود اگر مجدد در چنین موقعیتی قرار گرفت چگونه برخورد کند./ آنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا