دسته‌بندی نشده

۲۵ ترفند موثر و امتحان شده برای رفع شوری غذا

گاهی اوقات زحمت زیادی برای درست کردن یک غذا می کشید؛ اما زمانی که کمی از مزه آن می چشید، متوجه می شوید که مقدار نمک آن زیاد است و غذایتان شور شده. در این شرایط چکار می کنید؟ غذایتان را دور می ریزید یا با همان مزه شور به خورد اعضای خانواده می دهید؟ باید بدانید که از بین بردن شوری غذا کار چندان سختی نیست.

بگاهی اوقات زحمت زیادی برای درست کردن یک غذا می کشید؛ اما زمانی که کمی از مزه آن می چشید، متوجه می شوید که مقدار نمک آن زیاد است و غذایتان شور شده. در این شرایط چکار می کنید؟ غذایتان را دور می ریزید یا با همان مزه شور به خورد اعضای خانواده می دهید؟ باید بدانید که از بین بردن شوری غذا کار چندان سختی نیست. روش های زیادی برای رفع شوری غذا وجود دارد. بهتر است قبل از این که کنترلتان را از دست دهید، از یکی از ترفندهای از بین بردن شوری غذا استفاده کنید. در این مقاله می توانید با بهترین روش های امتحان شده رفع شوری غذا آشنا شوید.

اگر به طور اتفاقی و اشتباه غذایتان شور شده و به دنبال راهی برای از بین بردن شوری غذا هستید، بهتر است نگاهی به لیست زیر بیندازید و یکی از روش های ارائه شده در این مقاله را امتحان کنید.

۱- رفع شوری غذا با قند

استفاده از قند یکی از رایج ترین روش های رفع شوری غذا است. برای این کار باید یک قند را داخل یک قاشق غذاخوری قرار دهید. سپس به آرامی قاشق را داخل غذا قرار دهید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان قاشق را تکان ندهید تا قند در غذا حل نشود. سپس قاشق را به آرامی از داخل غذا بردارید و قند را خارج کنید.

۲- گرفتن شوری غذا با سیب زمینی

یکی دیگر از بهترین روش ها برای از بین بردن شوری غذا استفاده از سیب زمینی است. برای این کار باید سیب زمینی خام را به خوبی بشویید و پوست آن را جدا کنید. حالا سیب زمینی را به دو بخش تقسیم کنید و داخل غذایی که در حال جوشیدن است، بیندازید.سیب زمینی نمک اضافی غذا را به خودش جذب می کند و به راحتی شوری غذای شما را کاهش می دهد. در انتهای پخت و قبل از له شدن سیب زمینی، باید آن را با کمک قاشق از غذا خارج کنید. این روش برای رفع شوری خورشت قیمه بسیار موثر است.

۳-از بین بردن شوری غذا با نان خشک

یکی دیگر از روش های رفع شوری غذا استفاده از نان خشک است. برای این کار باید یک تکه نان خشک را داخل خورشت یا غذایتان بیندازید. کمی صبر کنید تا نان نمک ها را به خود جذب کند. سپس می توانید با کمک یک قاشق نان را از داخل خورشت خارج کنید. برای رفع شوری خورشت بادمجان یا هر نوع خورشت دیگری می توانید از این روش استفاده کنید.

۴- رفع شوری غذا با آناناس

یکی دیگر از بهترین روش های رفع شوری غذا استفاده از آناناس است. برای کاهش میزان شوری غذاهایی مثل گوشت و انواع خوراک، تنها لازم است چند تکه آناناس داخل غذا بریزید. این راهکار یک روش موثر برای از بین بردن طعم شوری غذا است.

۵- از بین بردن شوری غذا با سیب

اگر غذایتان شور شده و دوست دارید هر چه سریع تر کاری برای رفع شوری آن انجام دهید، می توانید از سیب استفاده کنید. یک عدد سیب را پوست بگیرید و به چند تکه تقسیم کنید. سپس آن را در غذا بیندازید تا شوری اضافه آن را جذب کند.

۶- رفع شوری غذا با آب

یک روش ساده اما موثر برای کاهش مقدار شوری غذا استفاده از آب است. اگر غذای شما آبکی است، می توانید مقدار آب بیشتری به آن اضافه کنید و غذا را کنی رقیق تر درست کنید. این کار موجب می شود تا مقدار شوری غذا کم شود. این روش برای رفع شوری عدسی و آبگوشت بسیار مفید است.

۷- حذف کردن آب شور غذا

یکی دیگر از روش هایی که باز هم برای غذاهای آبکی مناسب است، خارج کردن آب شور غذا است. برای این کار می توانید مقداری از آب سوپ، آبگوشت یا خورشتان را دور بریزید. سپس کمی آب به غذا اضافه کنید. با این روش به راحتی مقدار شوری غذای شما کم می شود.

۸- رفع شوری غذا با آبلیمو

یکی دیگر از روش های کاهش مقدار شوری غذا استفاده از آبلیمو است. می توانید مقداری آبلیمو به غذایتان اضافه کنید و طعم شور آن را کاهش دهید. توجه داشته باشید که برای از بین بردن شوری ماهی سرخ شده هیچ روش خاصی وجود ندارد اما اضافه کردن کمی آب لیمو می تواند طعم آن را متعادل کند.

۹- رفع شوری غذا با شکر

برای از بین بردن شوری غذا می توانید یک قاشق چای خوری شکر به غذایتان اضافه کنید تا طعم شیرینی آن مقدار شوری غذا را کاهش دهد.

۱۰- برطرف کردن شوری غذا با سرکه و شکر

اگر غذایتان شور شده می توانید یک قاشق چای خوری شکر را با یک قاشق چای خوری سرکه ترکیب کنید. سپس آن را به غذا اضافه کنید تا شوری آن کاهش پیدا کند. در صورتی که غذا هنوز شور بود می توانید باز هم از این ترکیب به غذا اضافه نمایید.

۱۱- افزایش حجم غذا برای از بین بردن شوری آن

یکی از موثرترین و البته آسان ترین روش های از بین بردن شوری غذا اضافه کردن حجم غذا است. برای این کار می توانید به قرمه سبزی تان کمی سبزی و لوبیا اضافه کنید. اگر غذایتان قیمه است، مقدار گوشت و لپه را افزایش دهید و حجم غذا را بیشتر کنید. با این روش شوری غذا به راحتی کاهش پیدا می کند.

۱۲- رفع شوری غذا با نشاسته

این روش برای برخی از غذاها کاربرد دارد. در واقع شما می توانید برای از بین بردن شوری غذا از کمی برنج، پاستا و سیب زمینی که دارای نشاسته هستند استفاده کنید.

۱۳- شستن غذای شور روشی برای رفع شوری

اگر ماهی یا مرغی در حال پختتان شور شده است و سبزیجات داخل آب جوش طعم شوری دارد، می توانید آن ها را از آب خارج کنید و زیر شیر آب بگیرید. با این روش مقدار نمکی که جذب آن شده از بین می رود. سپس اگر غذا در حال پختن در آب است می توانید آب آن را نیز عوض کنید تا شوری غذا کاهش پیدا کند.

۱۴- از بین بردن شوری غذا با اسفنج

زمانی که هیچ راهکاری جواب نمی دهد و راهی برایتان باقی نمانده بهتر است برای از بین بردن شوری غذا از یک اسفنج تمیز استفاده کنید. یک تکه اسفنج در غذا بیندازید و اجازه دهید برای ۱۰ دقیقه بجوشد تا نمک اضافی را به خود جذب کند.

۱۵- رفع شوری غذا با قاشق نقره

شاید برایتان جالب باشد که استفاده قاشق نقره نیز یکی از روش های رفع شوری غذا است. برای این کار می توانید قاشق نقره را داخل غذا قرار دهید تا شوری آن را جذب کند.

۱۶- برطرف کردن شوری غذا با عسل

یک روش دیگر برای کاهش میزان شوری غذا استفاده از عسل است. برای این کار تنها لازم است یک قاشق عسل به غذایتان اضافه کنید تا شوری آن کم شود.

۱۷- از بین بردن شوری غذا با گوجه فرنگی

رنده کردن یک گوجه فرنگی در غذاهایی مثل سوپ، آبگوشت و برخی خورشت ها می تواند مقدار شوری غذا را تا میزان زیادی کاهش دهد.

۱۸- رفع شوری غذا با خامه

اگر سبزی بخار پز شما شور شده است، می توانید آن را برای چند دقیقه در مخلوط آب جوش و خامه قرار دهید تا میزان نمکش کاهش پیدا کند.

۱۹- از بین بردن شوری غذا با اضافه کردن دورچین

شاید این روش تأثیری بر شوری غذای شما نداشته باشد. اما زمانی که غذایتان خشک است و دیگر کاری از دستتان برنمی آید، بهتر است دورچین غذا را کمی بیشتر کنید. قرار دادن سیب زمینی، هویج و کلم و لوبیای پخته شده و بدون نمک در کنار غذا می تواند طعم شوری غذا را بسیار کمتر کند.

۲۰- رفع شوری غذا با مصرف آن به همراه ترشی

روش دیگری که موجب می شد طعم شوری غذا را کمتر حس کنید، استفاده از ترشی همراه غذا است. می توانید خودتان کمی لیمو ترش یا سرکه به غذا اضافه کنید. یا غذایتان را همراه با ترشی میل کنید.

۲۱- رفع شوری غذا با نوشابه

اضافه کردن مقداری نوشابه به خورشت ها و غذاهای آبکی نیز راهکار دیگری برای رفع شوری غذا است.

۲۲- رفع شوری غذا با خمیر آرد گندم

برای از بین بردن شوری غذا می توانید مقداری خمیر با آرد گندم درست کنید. سپس آن را داخل خورشت یا غذای آب دار بیندازید. سپس بعد از جذب نمک می توانید آن را از غذا خارج کنید.

۲۳- برطرف کردن شوری غذا با سرکه

یکی دیگر از روش های رفع شوری غذا اضافه کردن مقداری سرکه به غذا است. سرکه اسیدی است و مزه شور غذا را مخفی می کند.

۲۴- رفع شوری با آووکادو

اضافه کردن مقداری آووکادوی له شده به غذا می تواند شوری غذا را کاهش دهد. آووکادو چربی زیادی دارد و موجب کاهش احساس شوری می شود.

۲۵- رفع شوری غذا با سس بدون نمک

اگر استیک یا مرغ سرخ شده شما شور شده، بهترین روش برای کاهش شوری این است که یک سس برای آن تهیه کنید. برای درست کردن این سس بهتر است از هیچ نمکی استفاده نکنید تا طعم غذا متعادل شود.

جمع بندی نهایی

درست کردن غذای شور اتفاقی است که خیلی از ما آن را تجربه کرده ایم. استفاده از روش هایی که در این مقاله به آن اشاره شد می تواند به رفع شوری غذا کمک کند و مزه غذا را متعادل کند. بهتر است بدانید که مصرف نمک زیاد مضرات زیادی برای سلامت دارد. از همین رو بهتر است آن را کم کم به غذا اضافه کنید تا غذایتان شور نشود./ کوروش مگ

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا