دسته‌بندی نشده

چرا دوش آب سرد بگیریم؟

شنا در آب سرد، با تأثیری که می‌گویند بر جسم و ذهن ما می‌گذارد، مدام محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. از این روی پژوهشگران در مورد فیزیولوژی فرو رفتن در آب سرد تحقیق کردند و دریافتند که می‌تواند فایده‌های شگفت‌انگیزی داشته باشد. پژوهشی هیجان‌انگیز که می‌تواند راهگشای درمان بیماری‌های گوناگونی باشد، از فشار‌خون بالا و دیابت نوع دو تا افسردگی و التهاب‌های مزمن.دکتر مایکل موزلی در مورد شنا در آب سرد و دوش آب سرد تحقیق کرده است و می‌گوید آب سرد چه فایده‌ای برای ما دارد.

آب سرد در بدن ایجاد استرس می‌کند

در مسیر تکامل، واکنش استرس در بدن ما وقتی در معرض تهدید قرار می‌گیریم به طور خودکار فعال می‌شود تا زنده بمانیم. همه‌چیز هم‌زمان فعال می‌شود و از سر تا نوک انگشتان پا اثر می‌گذارد.

بدن ما آب سرد را مانند تهدید بزرگی می‌بیند، واکنش اولیهٔ استرس ایجاد می‌شود، به نفس‌نفس می‌افتیم و قلب تند‌تر می‌زند و رگ‌های خونی سرتاسر بدن هر ترفندی برای تغییر شکل سریع خود می‌زنند، از کاهش سریع و شدید اندازه در چند ثانیه در بعضی قسمت‌های بدن تا دو برابر شدن اندازه رگ‌ها در قسمت‌های دیگر بدن.

بدن مانند ارکستری هماهنگ عمل می‌کند تا در وضعیت بقا قرار بگیریم، و به این ترتیب در این ماجرا دچار هیجان می‌شویم.اما به ما یاد داده‌اند که استرس چیز خوبی نیست، چرا باید بدن‌مان را در وضعیت تلاش برای بقا قرار دهیم وقتی می‌توانیم از صبحی آرام با یک فنجان چای لذت ببریم؟

بله، استرس مدام برای ما هیچ خوب نیست، اما پژوهش‌های روز‌افزونی نشان می‌دهد که هیجان کوتاه و به مقدار مناسب خیلی هم مفید است.

کمی استرس خوب است

در سال‌های اخیر تحقیقات زیاد روی بدن انسان نشان داده است که استرس کوتاه‌مدت در واقع چیز خوبی است. این موضوع در مورد همهٔ موقعیت‌هایی که پژوهشگران بررسی کردند صدق می‌کند، از سخنرانی در جمع تا انجام محاسبات ریاضی تحت فشار که هر کدام در نوع خود فواید گوناگونی دارد.

آب سرد یکی از بهترین روش‌هایی است که استرس کوتاه‌مدتی به سرتاسر بدن می‌دهد، پژوهشگران معتقدند واکنش بدن به این استرس برای ما مفید است.

آن‌ها در تحقیقات خود متوجه شدند که آب سرد بر همه‌چیز از واکنش ایمنی تا هورمون‌های استرس و انباشت چربی در رگ‌های خونی اثر می‌گذارد. تحقیقات در این زمینه تازه شروع شده، اما نتایجی که تا امروز به دست آمده امید‌بخش است.

آب سرد و سیستم ایمنی بدن

شواهد نشان می‌دهد شناگران زمستانی در برابر بعضی بیماری‌ها و عفونت‌ها مقاومت بیشتری دارند و این بیماری‌ها کمتر و خفیف‌تر آن‌ها را مبتلا می‌کند. برای مثال، شناگران آب‌های سرد کمتر به بیماری‌های مجاری تنفسی مبتلا می‌شوند. به نظر محققان آب سرد است که چنین تأثیری دارد نه فقط شنا کردن.

در پژوهشی دریافتند اگر به مدت ۶۰ روز هر روز صبح ۳۰ ثانیه دوش آب سرد بگیرید، میزان ابتلا به بیماری در افراد تا درصد۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. پس دوش آب سرد همان چیزی است که لازم دارید.

آب سرد، خلق‌و‌خو و التهاب‌ها

فرو رفتن در آب سرد باعث افزایش میزان دوپامین، سروتونین و آندروفین می‌شود، به همراه “سرخوشی پس از شنا”، وصف‌حالی که مشتاقان آب سرد می‌کنند.

پژوهش‌ها روی شناگران آب سرد نشان داده است که این کار به کاهش مصرف دارو‌های ضد‌افسردگی هم کمک می‌کند. یکی از جالب‌ترین جنبه‌های تحقیق این است که چطور عادت به آب سرد باعث کاهش واکنش‌های التهابی بدن در طولانی‌مدت می‌شود و این بر دامنهٔ وسیعی از بیماری‌ها از رماتیسم تا افسردگی اثر می‌گذارد.

این اثرات چقدر پایدارند؟

این پژوهش هنوز در ابتدای راه است، اما به نظر می‌رسد که اثرات درمان با آب سرد به طور شگفت‌انگیزی مؤثر و ماندگار هستند. یکی از تحقیقات نشان داده است که فقط شش بار فرو رفتن در آب سرد چنان اثر فیزیولوژیکی بر بدن می‌گذارد که حتی تا یک سال هم باقی می‌ماند.

بد فکری نیست با یک دوش آب سرد کوتاه امتحان کنید، شاید مفید باشد./ تابناک با تو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا