دسته‌بندی نشده

اگر در شب به این نکات مهم توجه نکنید، با جانتان بازی کردید!

از آنجا که تصادف های منجر به مرگ در شب چند برابر روز است، در رانندگی های شبانه توجه به برخی نکات ضروری است.

 

رانندگی در شب چالش‌های زیادی را نسبت به رانندگی در روز برای رانندگان ایجاد می‌کند. بسیاری از رانندگان برای رانندگی در شب به دلیل کاهش دید دچار استرس و دلهره می شوند. با توجه به اینکه اکثر حوادث رانندگی پس از غروب آفتاب رخ می‌دهند در این مطلب قصد داریم تاکتیک‌هایی به شما آموزش دهیم تا با رعایت آن‌ها خطر رانندگی در شب را کاهش دهید.

بسیاری از مردم رانندگی شبانه را دوست ندارند یا از آن می‌ترسند. رانندگی در شب برای اکثر رانندگان چالش برانگیز است همچنین می‌تواند خطرناک‌تر باشد. تصادفات مرگبار هنگام رانندگی در شب در مقایسه با روز سه برابر بیشتر است. در تاریکی به خوبی نمی‌توانیم ببینیم و همین کاهش دید اثرات منفی دارد.

اگرچه چراغ‌هایی برای افزایش دید در شب داریم، اما این موضوع به کاهش تصادفات اثر زیادی ندارد. مطالعات نشان می‌دهد که افراد در شب  بینایی محیطی و توانایی تشخیص رنگ کمتری دارند. رانندگی در شب به دلیل کاهش دید، حواس پرتی و خواب آلودگی می‌تواند خطرناک‌تر باشد.

ما فقط یک چهارم رانندگی خود را در شب انجام می‌دهیم. با این حال، ۵۰ درصد از مرگ و میر‌های رانندگی در هنگام غروب اتفاق می‌افتد. اما با این حال می توان با انجام اقداماتی به کاهش تصادفات هنگام رانندگی در شب کمک کرد.

نکته اول این است که باید دقت کنید، قبل از اینکه وارد جاده شوید از کارکرد درست تمام چراغ‌های بیرونی خودرو مطمئن شوید. همچنین در صورت کثیف بودن شیشه‌ها و قاب چراغ‌ها آن‌ها را تمیز کنید.  هنگامی که هوا مه آلود است از نور بالا استفاده نکنید، زیرا دید شما را کاهش می‌داده و ممکن است دید دیگر رانندگان را موقتا کور کند.

هنگام رانندگی در شب از نور‌ بالا در جاده‌های روستایی استفاده کنید. اگر دیدید وسیله نقلیه دیگری در حال نزدیک شدن است، آن‌ها را کم کنید تا آن وسیله نقلیه عبور کند. نور‌ بالا، نور شدیدی را برای رانندگان ایجاد می‌کند. اگر پشت وسیله نقلیه دیگری هستید، از نور‌ بالا استفاده نکنید. نور‌ بالا در مقایسه با چراغ‌های استاندارد دید شما را 2 برابر می کنند.

آینه دید عقب خود را طوری تنظیم کنید که نور چراغ خودرو‌های دیگر در آن انعکاس پیدا نکند. آینه بیشتر خودرو‌ها دو حالت دید در شب و روز را دارد که به راحتی می‌توانید برای کاهش انعکاس نور آن را در حالت مربوطه تنظیم کنید.

همچنین به این نکته توجه کنید که برای رانندگی در شب و جاده از کیت اضطراری کنار جاده استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که همراهتان جعبه کمک‌های اولیه، چراغ قوه، باتری، پتو و سایر مواد است که می‌تواند در مواقع ضروری به شما کمک کند. در صورت خرابی خودرو در شب، کیت‌های اضطراری دارای وسایل کمک روشنایی هستند که این امر باعث می‌شود شما برای رانندگان دیگر و خودرو‌های اضطراری قابل مشاهده باشید.

هنگام رانندگی در شب چراغ‌های داخل خودرو را روشن نکنید. اگر نیاز به خواندن نقشه دارید بهتر است اول در کنار جاده توقف کنید.  به منظور جلوگیری از تصادف فاصله خود با اتومبیل جلویی را بیشتر کنید تا راحتتر متوجه خطرات بالقوه شدید و در صورت بروز حادثه زمان بیشتری برای واکنش داشته باشید./ باشگاه خبرنگاران جوان

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا