دسته‌بندی نشده

داروهای گیاهی کرونا در یک نگاه

۷ داروی گیاهی فرآوری‌شده و اغلب به‌صورت ترکیبی در ایران برای درمان کرونا مجوز سازمان غذاودارو را دریافت کرده و در بازار دارویی کشور وجود دارند. روزنامه جام‌جم به جزییات آن‌ها پرداخته است.

روزنامه جام‌جم طی گزارشی با دکتر زهرا شکرریز، پزشک متخصص طب‌سنتی و مدرس دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی و بازرس علمی انجمن طب‌سنتی ایران گفت‌وگویی داشته که در آن از ۷ داروهای گیاهی فرآوری شده که در درمان کرونا مؤثر است، جزئیاتی بیان شده است:

 

با داروهای گیاهی مجوزدار کرونا آشنا شوید
صرفاً برای آشنایی بیماران، داروهای گیاهی مجوزدار کرونا با اسامی موکوزیفت (نوعی شربت)، PHR۱۶۰ (اسپری دهانی)، آلرگارد و کوکسیرپارس (کپسول)، پالمیناویر (محلول خوراکی)، کوایران امین ۲۰۲۰( محلول خوراکی) و سالیراویرا (در اشکال اسپری بینی و دهانی، قطره بخور و قرص خوراکی) استفاده می‌شوند.
این داروها از ترکیب گیاهان دارویی با اثرات مختلفی تهیه شده است.

اسپری ۱۶۰ PHR از مورد اکالیپتوس، درمنه، نعنا، زعفران و آویشن، شربت آلرگارد حاوی سیر، مرزه، آویشن، میوه رازیانه، میوه خشک گلپر و جوانه گل میخک تولید شده است. داروی سالیراویرا شامل عصاره گیاهان سرخارگل، شیرین بیان، زوفا، ریواس، رزماری و جنسینگ است. محلول پالمیناویر از عصاره برگ نخل خرما تولید شده و حاوی ویتامینC است.

کپسول کوکسیرپارس از صمغ گیاه کمای بیابانی ساخته شده است. داروی کوایران امین ۲۰۲۰ نیز حاوی عصاره فرآوری‌شده پیاز موسیر، کتیرا، ویتامینC، مونوسدیم فسفات و… است.

 

چه دارویی برای چه علائمی؟
هر یک از این داروها می‌توانند تا حدودی روی نوعی از علائم و نشانه‌های ویروس کرونا تأثیرگذار باشند. شربت موکوزیفت بر کاهش علائم خستگی، بی‌اشتهایی در کرونا، کاهش تنگی‌نفس و سرفه مؤثر است. اسپری دهانی PHR۱۶۰ برای کمک به بهبود عملکرد پروتئینی خاص در بدن، پاکسازی سیستم مخاطی-مژکی و بهبود علائم و عوارض ناشی از کرونا. شربت آلرگارد به کاهش دوران بستری در بیماران کرونا کمک می‌کند.

داروی سالیراویرا در کاهش مدت بیماری در بیماران سرپایی و ضدویروس کمک می‌کند و به‌خصوص ضدسارس و کووید است. محلول خوراکی پالمیناویر در مقابله با عفونت‌های حاد تنفسی فازهای ضعیف و متوسط کووید -۱۹ اثربخش است. کپسول کوکسیرپارس در کاهش علائم ریوی مؤثر است و محلول خوراکی کوایران امین ۲۰۲۰ به کاهش طول درمان می‌تواند کمک کند.

 

عوارض این داروها
در مورد عوارض این داروها نتایج تحقیقات و گزارش‌هایی منتشر شده است. در مورد آلرگارد این عوارض به‌صورت سوزش دهان و تهوع، بروز فوتو درماتیت، تهوع، تشنج، یبوست و التهاب زبان است. در مورد کپسول کوکسیرپارس، تهوع و نفخ و در مورد محلول کوایران امین ۲۰۲۰ آلرژی و مواردی از حساسیت پوستی و کهیر گزارش شده است. مصرف اسپری PHR۱۶۰ نیز در مواردی سبب آفت دهانی در بیماران بستری شده‌است.

 

دمنوش‌ها و گیاهان دارویی متفرقه
این روزها برخی دمنوش‌ها یا گیاهان دارویی از سوی برخی عطاری‌ها و متخصصان برای بیماران کرونایی تجویز می‌شود. این متخصص طب‌سنتی می‌گوید همه داروها و گیاهان دارویی وقتی به شکل دارو و نه به‌صورت تفننی استفاده می‌شود حتماً باید با نظر پزشک متخصص باشد که عوارض و تداخلات داروها در نظر گرفته شود زیرا این داروها هم مانند داروهای شیمیایی می‌توانند عوارض و تداخلات زیادی داشته و صدمات جبران‌ناپذیری را به افراد وارد کنند.

در شرایط کنونی، متأسفانه عده‌ای سودجو از اعتماد و ناآگاهی افراد استفاده‌کرده و داروهای گیاهی دست‌ساز بدون مجوز را که هیچ‌نوع بررسی و تحقیقی از نظر سلامت، اثربخشی و عوارض روی آنها صورت گرفته نشده با اصطلاح طب اسلامی یا سنتی در عطاری‌ها یا فضای‌مجازی با ادعای درمان قطعی یا تضمینی کرونا با قیمت‌های هنگفت عرضه می‌کنند که دراین خصوص افراد باید آگاه باشند و از خرید چنین داروهایی جدا خودداری کنند./ روزنامه جام‌جم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا