بازاریابی

آب مشترکان بدمصرف قطع می شود

سخنگوی آب کشور گفت: بر اساس آخرین تصمیم وزارت نیرو برای مقابله با مشترکان بدمصرف تصمیم بر آن شده که آب این دسته از مشترکان به صورت موقت سه تا چهار ساعت در روز قطع شود و اگر روند خود را تغییر ندهند، مجبور خواهیم بود تا انتهای پایان پیک بطور کامل آب این مشترکان را قطع کنیم.

به گزارش دانستنی آنلاین، فیروز قاسم زاده درباره برخورد وزارت نیرو با مشترکان بدمصرف گفت: شش درصد مشترکان جزو این طرح هستند و قرار شده که طرح قطع آب را در چند فاز برای این دسته از مشترکان اجرایی کنیم و در شرایطی که مدیریت مصرف صورت نگیرد، آب این مشترکان بطور کامل قطع خواهد شد.

وی با بیان اینکه در بخش اداری نیز مقررات سخت گیرانه‌ای را در دستور کار داریم، گفت: تاکنون ۷۰ درصد به اهداف ترسیم شده دست یافته‌اند.

قاسم زاده درباره آخرین وضعیت فرونشست در کشور، گفت: ایران جزو کشورهایی است که بیشترین میزان فرونشست را دارد. فرونشست در کل کره زمین با یک نرخ مجاز اتفاق می‌افتد که اگر از این نرخ خارج شود مشکل آفرین خواهد شد.

وی با اشاره به تعداد شهرهای دارای تنش آبی، گفت: از ابتدای دولت سیزدهم هدفگذاری شد که برای شهرهای دارای تنش آبی چاره اندیشی شود. در آن زمان ۳۰۰ شهر دارای تنش پیدا کردیم و در دو جبهه آبرسانی شهری و روستایی برنامه ریزی‌های مدون برای این بخش صورت گرفت.

آب مشترکان بدمصرف قطع می شود

وی افزود: در حال حاضر بیشترین نگرانی در مراکز استان است اما بر اساس سیاستگذاری‌های صورت گرفته در تابستان هیچ گونه جیره بندی نخواهیم داشت.

وی در خصوص آخرین وضعیت حق آبه هیرمند، گفت: نشست‌های جدی در این خصوص با طرف افغان داشته‌ایم. اخیرا نیز جلسه‌ای در تهران با همین موضوع برگزار شد که در صدد بودیم ابهامات موجود برای طرف مقابل را برطرف کنیم، در این راستا دستور کارهایی به دو طرف داده شده که باید برای آن مطالعات لازم صورت بگیرد و در نهایت تصمیم گیری اخذ شود.

به گفته وی تاکنون متاسفانه شاهد مشارکت خوبی نبودیم. آنطور که دوستان می‌گویند ۳۰ میلیون متر مکعب آب رهاسازی شده اما آنچه ما دریافت کرده‌ایم تنها سه میلیون متر مکعب بوده است. البته باید توجه داشت که حق آبه هیرمند ثابت نیست و تابع شرایط آبی بوده و با توجه به اینکه هر دو طرف چندین سال است با خشکسالی مواجه هستند، باید توافق برای این موضوع صورت بگیرد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای نصب کنتورهای هوشمند در صنعت آب، گفت: به دلیل اینکه نصب این تجهیزات بر عهده مصرف کننده است، استقبال چندانی تاکنون برای این موضوع صورت نگرفت، درنهایت وزارت نیرو به این جمع‌بندی رسید که تسهیلاتی را برای نصب کنتورهای هوشمند در نظر بگیرد.

سخنگوی آب کشور با اشاره به سیاست‌های تشویقی و تنبیهی وزارت نیرو برای مشترکان گفت: سه بسته مشترک خوش مصرف، پر مصرف و بدمصرف وجود دارد که در بخش آب شرب یارانه‌ای که به مشترکان اختصاص می‌یابد نوعی تشویق حساب می‌شود، چرا که بر اساس یارانه آب مشترکان تنها ۲۰ درصد از قیمت تمام شده آب را پرداخت می‌کنند.

آب مشترکان بدمصرف قطع می شود

قاسم زاده بیان داشت:  سیاست‌های تنبیهی نیز در این راستا دیده شده به گونه‌ای که تعرفه آب به صورت پلکانی محاسبه می‌شود و در نهایت به قیمت تمام شده می‌رسد. الگوی مصرف برای هر فرد در ماه به طور متوسط ۱۵ متر مکعب تعریف شده که اگر مصرف به ۳۰ متر مکعب برسد، مشترک جزو مشترکان پر مصرف و بالای این میزان مشترک جزو بدمصرف ها به حساب می‌آید.

وی با اشاره به سیاست‌های وزارت نیرو برای برداشت آب‌های ژرف، گفت: یکی از تکالیف قانونی وزارت نیرو این است که روش‌های متفاوت استهسال آب را شناسایی کند و در شرایط بحرانی بتواند این ظرفیت‌ها را مورد استفاده قرار دهد. در این راستا وزارت نیرو روی بحث ‌آب‌های ژرف فازهای مطالعاتی را انجام می‌دهد.

قاسم زاده در پایان تصریح کرد:  در این راستا لکه گذاری‌هایی در سطح کشور صورت گرفته و تحقیقات لازم انجام شده است. در سیستان و بلوچستان و زاهدان این طرح برای اثبات درستی تحقیقات اجرا شده و قرار است ۱۰ چاه را در سیستان ایجاد کنیم.

 

/ ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا