دولت

حماسه مهار کرونا در ایران قوی

دولت سیزدهم در یک سال گذشته در همه حوزه ها به دنبال این بوده که  تحول ایجاد کند و  برای حل مشکلات ، عزم، اراده و همتی خستگی ناپذیر به کار بسته است.

پایگاه خبری تعرفه آنلاین : از مهمترین نمادهای این اراده راسخ برای خدمت و کاستن از مشکلات مردم، واکسیناسیون سراسری و کاهش چشمگیر آمار ابتلا و جانباختگان کروناست که با پیگیری مستمر  و حمایت مجدانه رییس جمهور  مردمی و  اقدامات جهادی و انقلابی وزیر هداشت و دیگر مدیران و همکاران نظام سلامت در  دولت سیزدهم به ظهور رسید.

دولت سیزدهم در شرایطی تشکیل شد که شمار مبتلایان به کرونا روزانه ۵ هزار نفر و شمار فوتی ها بیش از ۷۰۰ نفر گزارش می شد.

در چنین وضعیتی ، با وجود تحریم ها و فشارهای کشورهای غربی تلاش دولت برای فراهم کردن واکسن مورد نیاز کشور و واکسیناسیون سراسری چندبرابر شد؛ به طوری که شخص رئیس جمهور و همچنین وزیر بهداشت وی رایزنی ها با رؤسا و وزرای بهداشت دیگر کشورها را برای ورود گسترده واکسن به کشور آغاز کردند. همزمان با تلاش دولت برای واردات انواع واکسن ، تولید واکسن داخلی هم افزایش پیدا کرد و تعداد پایگا ه ها و مراکز واکسیناسیون هم بیشتر شد تا مراجعه کنندگان در صف انتظار نمانند و با سرعت و در کوتاه ترین زمان واکسیناسیون انجام شود.
همین تلاش های شبانه روزی باعث شد در کوتاهترین زمان میزان واکسیناسیون به ۱۶۰ میلیون دز برسد.
این موضوع زمینه ساز کاهش آمار مرگ و میر کرونا در کشور و رسیدن آمار فوت ناشی از این بیماری در کمتراز یکسال  به تک رقمی و در برخی از مقاطع به صفر بود .

اما دولت مردمی و نظام سلامت آن چگونه به این دستاورد ملی و متمایز از بسیاری کشورهای به ظاهر پیشرفته دست یافتند ؟ واقعیت این است که به گواه مستندات  مراجع ذیصلاح، تعداد ثبت سفارش واکسن کرونا تا قبل از ۱۴ مردادماه ۱۴۰۰ و تشکیل دولت جدید تنها ۲۶ میلیون و ۵۲۴ هزار و ۶۱۰ دُز واکسن بوده است. این در حالی است که پس از ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ و با تشکیل دولت میزان ۱۳۵ میلیون و ۴۷۵ هزار و ۳۹۰ دُز واکسن ثبت سفارش شد که  از افزایش بیش از ۵ برابری ثبت سفارش واکسن‌ها حکایت دارد.

همچنین تعداد کل واکسن وارد شده قبل ازتشکیل دولت سیزدهم  در ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ فقط ۱۸ میلیون و ۷۵۴ هزار و ۶۱۰ دُز واکسن بود و حال آن  که جمع کل واردات واکسن بعد از ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ و در  دولت سیزدهم به رقم ۱۴۳ میلیون و ۲۴۵ هزارو ۳۹۰ دُز واکسن رسید.

در کنار این گشایش عظیم در واردات واکسن و حجم انبوه استفاده از آن،  وزارت بهداشت به واردات اکتفا نکرد و  مسیر حمایت از تولید شش واکسن داخلی را نیز که به همت دانشمندان جوان، مؤمن و انقلابی کشورمان تولید شده بود، پیمود؛ محصولاتی که علاوه بر تامین نیاز داخلی و جلوگیری از مرگ و‌میر هموطنان عزیز،  حتی به کشورهای دیگر نیز صادر شد و همچنان آمادگی برای صادرات و فروش آن وجود دارد.

با چنین تدابیری از سوی دولت مردمی اعم از واردات ۵ برابری واکسن نسبت به دولت قبل و تولید ۶ واکسن مؤثر و با کیفیت داخلی که به انگیزه توزیع عادلانه سلامت ، بازگرداندن نشاط اجتماعی و رونق کسب و کارها صورت گرفت، طرح واکسیناسیون سراسری کرونا رنگ تحقق به خود گرفت. به این ترتیب میزان توزیع واکسن کرونا که تا ۱۴ مرداد سال گذشته ۲۰۵۷۰۸۰۷ بود،  تا ۱۴ مرداد ؛ نصاب ۱۸۸۱۰۹۴۷۹ را پشت سر گذاشت. بازتعریف آماری این حجم از واکسیناسیون آن است که  سال قبل این موقع  فقط حدود ۱۴ درصد جمعیت واکسینه شده بودند و  در حال حاضر ۷۷ درصد کل جمعیت واکسن دریافت کرده‌اند. صرف نظر از آثار واکسیناسیون سراسری در بازگرداندن سلامتی، ارتباطات بین فردی، امید و نشاط اجتماعی به جامعه  و احیای بسیاری از کسب و کارها، این دستاورد ملی پیامی الهام بخش برای همه خادمان ملت در این دولت و دولت های آینده دارد و آن این که با روحیه انقلابی و همت جهادی، می توان بسیاری از بظاهر ناشدنی ها را ممکن و  بسیاری مسیرهای صعب و ناهموار را هموار کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا