اقتصادیدسته‌بندی نشدهفناوری

فرهنگ‌سازی اصلی‌ترین مسأله در جوان سازی جمعیت است

حجت الاسلام رضا عزت زمانی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگو با تعرفه آنلاین، در خصوص عملکرد سازمان برنامه و بودجه در تخصیص اعتبار قانون جوانی جمعیت اظهار داشت: مسأله پیری جمعیت کشور معضلی است که به زودی آینده ملت را با مشکل روبرو خواهد کرد. طبق کارشناسی‌های صورت گرفته وقت چندانی برای جبران این ضایعه وجود ندارد لکن مدیران سازمان برنامه و بودجه به این امر بی‌توجه هستند.

وی افزود: روزی در کشور برای کنترل جمعیت تصمیمی گرفته شد که در زمان خودش تصمیم درستی محسوب می‌شد اما استمرار آن یک سهل‌انگاری بود؛ علی رغم تذکرات مکرر مقام معظم رهبری از سال ۱۳۹۰ به بعد به علت عدم اعتقاد و اراده دولت‌های یازدهم و دوازدهم با سرعت عجیبی این روند ادامه پیدا کرد و کشور را به لبه بحران جمعیت رساند. در مجلس یازدهم به همت جمعی از نمایندگان انقلابی و کنشگران با اراده و همراهی دولت قانون جوانی جمعیت تصویب و در آبان ۱۴۰۰ ابلاغ شد.

همه کارشناسان و افکارسنجی های مردمی و بیانات مقام معظم رهبری مبتنی بر حوزه کارشناسی اصلی ترین مساله در این حوزه مساله فرهنگی و باز کردن گره ذهنی و ضرورت فرهنگ سازی است که در قانون هم متعدد به آن پرداخته و در بخش‌های مختلف به آن توجه شده است به گونه‌ای که دستگاه‌های فرهنگی را موظف به انجام فعالیت‌هایی کرده است. اما متأسفانه این نگاه در سازمان برنامه و بودجه وجود ندارد و افرادی آنجا حضور دارند -در صورت لزوم معرفی خواهم کرد-که گویا اساساً به فعالیت‌های فرهنگی معتقد نیستند و دچار شبهه ایم که در مبنا دچار مشکل هستند یا در اقدام و اجرا چنین نگاهی دارند.

وی گفت: ما این دولت را دولت انقلابی، خدمت گذار و معتقد به نظام و مسائل آن می‌دانیم بر همین اساس توقع داریم نظامات برنامه و بودجه کشور را طوری سامان دهی کنند که به پیشبرد فعالیت‌های فرهنگی کمک کند.
متأسفانه امروز در این عرصه ما دچار مشکلاتی هستیم. در سازمان تبلیغات و حوزه هنری با اعتماد به وعده های دوستان در زمینه جوان سازی جمعیت به ساخت فیلم، تولید سریال، مجموعه‌ای از تولیدات رسانه‌ای، اقدام و از ظرفیت هیئات، تشکل‌های دینی، و… که در حوزه فرهنگی فعال بودند در تحقق این هدف بهره برده است و کارهای مختلفی در حوزه افکار سنجی و تولید محتوا شکل گرفت اما دریغ از ذره ای حمایت و همراهی!

عزت زمانی عنوان کرد: طبق شنیده ها، آقایان امور زیر ساختی را بر فرهنگ مقدم می دارند و همین بودجه محدود را هم در امورات ساخت و ساز به کار خواهند گرفت. از ریاست جمهور که دستور تخصیص داده اند تشکر می‌کنیم و به برادران خودمان در سازمان برنامه و بودجه کشور که به هیچ وجه تصمیم گیر در حوزه تخصصی نیستند، توصیه می‌کنیم بر اساس همان چیزی که در حوزه تخصصی تقسیم و پیش بینی شده و لحاظ کردند باید تصمیم بگیرید لذا این نگاه بسته و عدم توجه به حوزه فرهنگی ضربات سهمگینی را به کشور خواهد زد و خواهش ما از دوستان این است که کمک کنند بتوانیم در این مسیر گام برداریم.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: دستگاه‌های فرهنگی اولویت‌های متعدد بسیاری دارند و در ده‌ها موضوع مورد خطاب هستند اما اگر قرار باشد در این حوزه‌های پشتیبانی مالی به آنها توجه نشود ما گرفتار مسائلی خواهیم شد. اینکه دوستان اعلام می‌کنند مسائل زیر ساختی اولویت دارد این کاملاً یک تصور اشتباه است که هم اعتراض خود را اعلام می‌کنیم و هم به آنان توجه می‌دهیم که در حوزه کارشناسی و تخصصی و نظراتشان دقت کنند تا گرفتار این مصائب نشویم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا