اقتصادیدسته‌بندی نشدهفناوری

تلاقی نور ونوروز دردیار هیرکان/بقاع متبرکه مهیای بهارطبیعت می شود

تعرفه آنلاین – گروه استان‌ها: استان گلستان مهد تمدن و فرهنگ و مذهب بوده و جاذبه‌های گردشگری تاریخی و مذهبی بسیار دارد که همه ساله در تعطیلات تابستان و نوروز میزبان خیل عظیمی از مسافران و گردشگران است.

اماکن مذهبی گلستان، شامل زیارتگاه‌ها و اماکن مقدس همچون کلیسا و مساجد بوده که بسته به بافت اجتماعی، جمعیتی، عقیدتی، دارای تأسیسات اقامتی و زائرسرا و امکانات پذیرایی هستند.

استقبال از مراکز گردشگری مذهبی گلستان در سال گذشته به اندازه‌ای بود که رکود بیشترین بازدید به منطقه گردشگری مذهبی خالد نبی اختصاص یافت.

با توجه به همزمانی نوروز و ماه مبارک رمضان، پیش بینی می‌شود که استقبال مسافران از بقاع متبرکه و امامزادگان (ع) بیشتر شده و طبق گفته مسئولان در این فضاها، امکانات اولیه تعبیه شده است.

در ادامه به بخشی از جاذبه‌های گردشگری مذهبی گلستان اشاره می‌کنیم که هر یک با ویژگی و معماری خاص ساخته شده و قرن‌ها است که قدمت دارند.

امامزاده نور

امامزاده اسحاق بن موسی بن جعفر (ع) یکی از مفاخر معنوی و روحانی شهر گرگان بوده که از قرن ششم هجری قمری مرقدی زیبا برای ایشان بنا شده است. بقعه متبرکه این امامزاده در محله سرچشمه گرگان در بخش مرکزی شهر واقع است.

تلاقی نور ونوروز دردیار هیرکان/بقاع متبرکه مهیای بهارطبیعت می شود

امامزاده نور که به شکل کثیرالاضلاع ساخته شده، دارای تزئینات آجری، محراب گچ بری و دو لنگه در قدیمی و صندوق چوبی نفیس بوده که تاریخ ۸۶۷ هجری قمری در روی آن حک شده است.

بخشی از آثار مذهبی گلستان ثبت ملی شده است کار این گچ بری و کتیبه آن از ظرافت بسیاری برخوردار بوده و صندوق نفیس منبت کاری شده هم متعلق به قرن ششم هجری قمری است.

مرقدی که در داخل صندوق چوبی مشبک قرار داده شده، از گچ است. روی چهار بدنه درِ ورودی امامزاده اسحاق آیاتی از قرآن به خط کوفی ممتاز باقی مانده است.

این مقبره در بافت تاریخی گرگان قرار داشته و با توجه به نزدیکی با بازار و مراکز اقامتی همواره مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد.

مسجد جامع گرگان

مسجد جامع شهر گرگان در نزدیکی امامزاده نور واقع بوده و در کنار بازار نعلبندان قرار دارد. این مسجد در عصر سلجوقیان ساخته شده و دارای مناره‌های کروی است که روی آن کتیبه‌ای به خط کوفی قرار دارد.

مسجد جامع گرگان با مناره‌ای گرد و آجری، منبر منبت کاری شده در دوره تیموری و دو لنگه درب چوبی با معرق‌کاری کم نظیر موزه‌ای از دوره سلجوقی تا امروز است که همچنان در میان محله کهن نعلبندان و ورودی بازار قدیمی این شهر جای گرفته است.

این اثر در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شماره ثبت ۳۴۶ ثبت ملی شده است.

تلاقی نور ونوروز دردیار هیرکان/بقاع متبرکه مهیای بهارطبیعت می شود

خالد نبی؛ سرزمین عجایب ایران

یکی از مناطق مذهبی تاریخی گلستان مجموعه زیارتی خالد نبی (ع) در شهرستان کلاله است.

زیارتگاه خالدنبی و قبرستان تاریخی، در فاصله ۶ کیلومتری روستای گچی سو و در ۶۰ کیلومتری شمال کلاله در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و براساس شواهد سطحی باستان شناختی، این محوطه تاریخی مربوط به قرون اول و میانی دوره اسلامی است.

این مجموعه تاریخی آبان ماه ۱۳۹۴ با عنوان «محوطه باستان شناختی خالد نبی» در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وجود گورستان بزرگ با حدود ۶۰۰ سنگ قبر استوانه‌ای که ارتفاع بعضی از آن‌ها به بیش از دو متر می‌رسد و تپه ماهورهای گوگجه داغ، این مجموعه تاریخی را به «سرزمین عجایب ایران» تبدیل کرده است.

بقعه خالد نبی، بقعه‌های عالم بابا و چوپان عطا، دره‌ای به نام پنج شیر، رشته تپه ماهورهای خاکی که ارتفاع آن‌ها به مراتب کمتر از ارتفاع محل مرقد خالد نبی است، گورستان، سنگ مزارهای ایستاده و منحصربه‌فرد، مناظر باستانی و طبیعت بکر اطراف محوطه ۱۲ هکتاری خالد نبی، تنها بخشی از جاذبه‌های این مجموعه تاریخی است.

تلاقی نور ونوروز دردیار هیرکان/بقاع متبرکه مهیای بهارطبیعت می شود

زیارتگاه خالد نبی و گورستان آن محلی برای زیارت و سیاحت است. فضای اطراف این زیارتگاه و مناظر پیرامون آن، سراسر آرامش و مملو از زیبایی‌های غیرقابل‌وصف است. مکان آرامگاه بر فراز قله کوه گوگجه داغ قرار گرفته و چشم‌انداز زیبای آن بر بلندی کوه، همان چیزی است که سبب شده توجه طبیعت‌گردان به این منطقه جلب شود.

مسیر دسترسی به این آرامگاه شیب دار بوده و سفر در فصل بهار و تابستان با روئیدن گل‌های شقایق زیبایی دوچندان دارد.

امامزاده طیب

امامزاده طیب در فاصله ۲۰ کیلومتری گرگان و چهار کیلومتری روستای قرن آباد قرار دارد و مدفن فرزند امام موسی بن جعفر (ع) است. این بقعه با قرارگیری در میان جنگل‌های زیبا و چشم‌اندازهای طبیعی، در بین اماکن زیارتی گلستان متمایز شده و به‌عنوان یکی از دیدنی‌های گرگان، سالانه میزبان هزاران زائر است.

این آستان مقدس دارای زائرسرا بوده و مردم استان و دیگر استان‌ها همواره در جوار آن ساعات و لحظات خوبی را می‌گذرانند.

تلاقی نور ونوروز دردیار هیرکان/بقاع متبرکه مهیای بهارطبیعت می شود

کلیسای مریم مقدس قرق

کلیسای مریم مقدس قرق در محور گرگان به علی آبادکتول در جنب پارک جنگلی قرق قرار دارد.

قرق، روستایی از توابع بخش بهاران شهرستان گرگان بوده و فاصله آن تا گرگان ۲۱ کیلومتر است.

کلیسا در خیابان قلی آباد (فردوس ۱۳)، فرهنگ ۱۰ واقع شده و فضای بسیار سرسبز و معماری خاص دارد.

تلاقی نور ونوروز دردیار هیرکان/بقاع متبرکه مهیای بهارطبیعت می شود

یحیی بن زید (ع)

امامزاده یحیی بن زید یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی گلستان در گنبدکاووس است که علاقه‌مندان و زائران زیادی همه روزه از نقاط دور و نزدیک به زیارت آن مشرف می‌شوند و به همین دلیل در اکثر ساعات روز همواره مملو از زائر است.

بنای باشکوه ساختمان بقعه آن را علاالدوله در زمان ناصرالدین شاه بنا کرده و ضریح مطلایی روی مرقد قرار داد. این آستان مقدس در نزدیکی شهر تاریخی جرجان قرار دارد.

در اطراف امامزاده ۱۳۴ زائرسرا وجود دارد. صحن امامزاده حدود ۲۲ هزار مترمربع و زیربنای مسجد و حرم آن دو هزار مترمربع است.

از امتیازات ویژه و جاذبه‌های این مکان مذهبی وجود محراب گچ‌بری دوره سلجوقی در جوار ضریح است که در دو طرف آن، آیاتی از قرآن به خط ثلث به چشم می‌خورد.

تلاقی نور ونوروز دردیار هیرکان/بقاع متبرکه مهیای بهارطبیعت می شود

آق امام آزادشهر

آق امام نام دو امام زاده به نام‌های محمد بن زیدبن الحسن (ع) و محمدبن جعفر صادق (ع) در بالای تپه‌ای گنبدی شکل به ارتفاع سه هزار متر به نام کوه آق امام در شمال شرقی شهر آزادشهر است.

این امام زاده که از جاذبه‌های مذهبی آزادشهر بوده از شمال به جاده بین المللی آزادشهر- مشهد و روستای ترکمن نشین قزلجه و از جنوب به روستای نوده و از مشرق به روستای سیدآباد نیلی و از غرب محدود به زمین‌های زراعتی محدود است.

فاصله مقبره از خیابان اصلی حدود سه کیلومتر است و با توجه به قرارگیری بر روی تپه از دور دیده می‌شود.

تلاقی نور ونوروز دردیار هیرکان/بقاع متبرکه مهیای بهارطبیعت می شود

در جوار این آستان مبارک درختان سر به فلک کشیده‌ای خودنمایی کرده و فضایی برای اسکان موقت زائران دیده شده است.

امامزاده قاسم دلند

امامزاده قاسم از نوادگان امام موسی کاظم (ع) و یکی از امامزادگان واجب تعظیم و مورد احترام و اعتقاد خاص مردم بوده که در ورودی شهر دلند از توابع شهرستان رامیان واقع شده است.

این آستان مقدس مکان در مجاورت محور اصلی گرگان و آزادشهر و مناسبی برای مسافران ثامن الحجج (ع) است.

در اطراف آن قبرستان قدیمی تقریب به سه هکتار بوده که قدمت آن بیش از ۱۴۰۰ سال بر می‌گردد.

طرح آرامش بهاری در ۵۰ بقعه متبرکه گلستان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان هم در خصوص بقاع متبرکه استان به تعرفه آنلاین گفت: گلستان بیش از ۱۰۰ بقعه متبرکه داشته که به فراخور موقعیت، مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد، بخشی از این فضاها در مسیر اصلی بوده که همواره مسافران و گردشگران در آن حضور می یایند.

حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد افزود: بخشی از بقاع هم در جوار فضاهای سبز و جنگل‌ها است که برای آنها زائرسرا یا امکان اسکان موقت ایجاد شده است.

وی عنوان کرد: در این فضاها، امکانات اولیه مانند آب جوش، سرویس بهداشتی، فروشگاه و غیره پیش بینی شده و همچنین با توجه به همزمانی با ماه رمضان برنامه‌های مختلف از جمله افطاری ساده، جزءخوانی قرآن کریم، محفل انس با قرآن و غیره برگزار می‌شود.

سلیمانی فرد از اجرای طرح آرامش بهاری در راستای خدمات رسانی فرهنگی به زائران، مجاوران و مسافران نوروزی در ۵۰ بقعه متبرکه و امامزاده استان خبرداد و افزود: برپایی خیمه‌های معرفت ویژه کودکان، اعزام مبلغ برای مشاوره و پاسخگویی به شبهات در حوزه حجاب و عفاف، مشاوره وقف جدید و همچنین تجهیز زائرسراها و احداث کمپ برای اسکان موقت زائران از جمله برنامه‌های پیش بینی شده در این طرح است.

به گزارش تعرفه آنلاین، گلستان دارای نواحی و مناطق گردشگری مذهبی فراوانی بوده که بخشی از آنها کارکردهای چندگانه دارد لذا مسئولان باید با برنامه ریزی های درست، این فضاها را در قالب بسته‌های گردشگری معرفی و زمینه درآمدزایی بومیان را فراهم کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا