اقتصادیدسته‌بندی نشدهفناوری

«آشتی‌کنان» رمضانی در خراسان شمالی/ «گل‌خندان» و «پیشاشو» چیست؟


دریافت
27 MB

به گزارش تعرفه آنلاین، «آیینه اقوام» عنوان مجموعه‌ای رادیویی به روایت و کارگردانی زنده‌یاد مهرداد عشقیان است که سفری به دنیای آئین‌های رمضان در ایران زمین است. این مجموعه ۳۰ قسمتی از تولیدات اداره‌کل هنرهای نمایشی رادیو است که به پیشنهاد و همراهی ایوب آقاخانی در تعرفه آنلاین منتشر می‌شود.

ناهید مسلمی، معصومه عزیز محمدی، غلامحسن تسعیری، محمد یگانه، قربان نجفی به عنوان بازیگر این مجموعه حضور دارند و دیگر عوامل مجموعه رادیویی «آئینه اقوام» نیز عبارتند از نویسنده: سهیلا خدادادی، محقق: ناصر ملاییان، افکتور: نرگس موسی‌پور، صدابرداران: پیروز صدرایی و محسن جوادی، تهیه‌کننده و سردبیر: ناهید گودرزی.

در دومین قسمت مجموعه رادیویی «آئینه اقوام» با مدت زمان ۲۹ دقیقه ۴۸ ثانیه که همزمان با دومین روز ماه مبارک رمضان منتشر می‌شود، به شهر قزوین و استان‌های گیلان و خراسان شمالی سفر می‌کنیم.

در ابتدای این قسمت چنین می‌شنویم:

«هر کدوم از ما با ماه مبارک رمضان یه عالمه خاطره‌های قشنگ رو به یاد میاریم. خیلیا خاطره اولین روزه‌ای که گرفتن براشون خیلی جالبه و با یادآوریش کلی هم ذوق می‌کنن. خیلیا خاطره سحری خوردن، منتظر لحظه اذان مغرب بودن براشون جالبه. خیلیا هم از اینکه توفیقی نصیب‌شون می‌شد تا تو ماه مبارک رمضان ختم قرآن کنن خوشحال هستن. خیلیا از شب‌های قدر کلی خاطره‌های شنیدنی دارن. من هم از ماه مبارک رمضان خاطره‌های خوبی دارم. خاطره روزهایی که با پدرم مسجد می‌رفتم و کنارش نماز می‌خوندم، روزهایی که کنار مادرم می‌نشستم و مادرم با صدای بلند قرآن می‌خوند و خاطره لحظه افطار که خان‌جون هیچ کدوم از مستمندای محله رو از قلم نمی‌انداخت و یه جورایی هوای سفره‌هاشون رو داشت. دل سپردن به همون خاطره‌های قشنگ من رو به سفری کشوند تا در حال و هوای آئین‌های شهرهای مختلف در ماه مبارک رها بشم و خودم رو به دست نسیم نوازش‌گر این ماه خدایی بسپارم. امروز هم راهی‌ام، راهی یه سفری دور شاید هم نزدیک. الهی به امید تو.»

در ادامه به شهر قزوین می‌رویم تا با آئین «گل‌خندونی» و همچنین مراسم رؤیت حلال ماه توسط مردمان این شهر در ماه مبارک رمضان آشنا شویم.

سپس به استان گیلان سفر می‌کنیم و با رسم «پیشاشو» و مراسم رؤیت حلال ماه مبارک رمضان در این استان همراه می‌شویم.

خراسان شمالی مقصد پایانی دومین قسمت «آئینه اقوام» است و طی آن مراسم «آشتی کنان» را در استقبال از ماه مبارک رمضان می‌شناسیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا