اقتصادیدسته‌بندی نشدهفناوری

انگشت روی ماشه است/ هر لحظه احتمال نبرد تمام عیار وجود دارد

تعرفه آنلاین-گروه بین الملل: همزمان با حمله گروه‌های مختلف شهرک نشینان به محوطه‌های مسجد الاقصی در میان حمایت شدید نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی به مناسبت آغاز ایام عید یهودی موسوم به پسح، درگیری و تنش در این مکان مقدس افزایش یافته است.

منابع مطلع نزدیک به مقاومت فلسطین اعلام کردند طرف‌های میانجیگر میان مقاومت و اشغالگران صهیونیست تماس‌های خود را برای جلوگیری از درگیری همه جانبه نظامی افزایش داده‌اند.

این منابع افزودند: روسای سازمان اطلاعات مصر با رهبران جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی تماس گرفته و برای مهار اقدامات احتمالی آنها و جلوگیری از واکنش گسترده فلسطینی به جنایات مسجد الاقصی تلاش کردند.

انگشت مقاومت روی ماشه

بر اساس این گزارش حماس و جهاد اسلامی به طرف مصری اعلام کرده‌اند تحولات قدس به ویژه تلاش برای اجرای مناسک تلمودی در حرم مقدس را رصد نموده و نسبت به تکرار حمله به معتکفین و تلاش برای تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی هشدار داده و آن را امری غیر قابل قبول دانسته‌اند.

این منابع در گفتگو با روزنامه لبنانی الاخبار تاکید کردند طرف‌های میانجیگر از گروه‌های فلسطینی خواسته‌اند به شلیک موشک به سوی مناطق همجوار غزه اکتفا نموده تا منطقه وارد درگیری نظامی جدید مانند نبرد شمشیر قدس نشود، اما مقاومت در پاسخ اعلام کرده از درگیری واهمه‌ای نداشته و آماده است درس دیگری به اشغالگران بدهد.

انگشت روی ماشه است/ هر لحظه احتمال نبرد تمام عیار وجود دارد

گروه‌های مقاومت همچنین تاکید کردند برای واکنش گسترده در چارچوب اتحاد عرصه‌ها آمادگی داشته و یادآور شدند موشک‌های شلیک شده از نوار غزه حاکی از خشم و پیام هشدار آمیز اولیه به اشغالگران در خصوص ادامه حمله به معتکفین است.

مقاومت برای نبرد تمام عیار لحظه ای درنگ نخواهد کرد

مقاومت غزه همچنین به طرف‌های میانجیگر اعلام نموده برای چگونگی پاسخ به اشغالگران توافق شده و در صورتی که تجاوزات اشغالگران به مسجد الاقصی ادامه پیدا کند هرگز برای ورود به یک درگیری همه جانبه تردید نخواهد کرد، علاوه بر آنکه هرگز به شهرک نشینان اجازه نخواهند داد طرح‌های افراطی خود به ویژه ذبح قربانی را در حرم مقدس اجرایی کنند.

ایمن الششنیه دبیر کل کمیته های مقاومت فلسطین اعلام کرد: مقاومت فلسطین ساکنان قدس و معتکفین در مسجدالاقصی را در برابر حمله برنامه ریزی شده صهیونیست‌ها تنها نخواهد گذاشت.سیف القدس برای دفاع از مسجدالاقصی و شهر قدس همچنان پابرجاست و به دشمن اجازه طرح‌های پلیدش داده نخواهد شد.

الششنیه افزود: ما به سران دشمن درباره تحرکاتشان هشدار می‌دهیم. محافظان در داخل مسجدالاقصی با شجاعت تمام از مسجدالاقصی حمایت خواهند کرد و با طرح‌های دشمن به مقابله بر می‌خیزند. محافظان مسجدالاقصی در راستای دفاع از کرامت جهان عرب و اسلام با طرح‌های دشمن مقابله می‌کنند و امت اسلام باید حامی آنها باشد.

دبیر کل کمیته‌های مقاومت فلسطین از همه مبارزان در هر مکانی خواست که به یاری مسجدالاقصی بشتابند و ضربات مهلکی به دشمن صهیونیست و شهرک‌نشینان صهیونیست وارد کنند.

رایزنی های فشرده برای ممانعت از وقوع درگیری

همچنین روزنامه یدیعوت آحرونوت نیز اعلام کرد: تماس‌های فشرده‌ای از سوی مصر، اردن، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد و دولت آمریکا برای تلاش جهت برقراری آرامش در جریان است.

نگرانی شدید تل آویو از آغاز درگیری نظامی با نوار غزه

روزنامه صهیونیستی هاآرتص اعلام کرد دولت رژیم صهیونیستی به شدت نگران آغاز درگیری نظامی با نوار غزه است.

این روزنامه صهیونیستی تاکید کرد دولت نتانیاهو به شدت نگران آغاز درگیری مجدد با نوار غزه به ویژه در شرایط کنونی است چرا که آغاز هر گونه تنش میان طرفین سبب می‌شود هزاران نفر از شهرک نشینان روزهای عید پسح را در پناهگاه‌ها سپری کنند.

انگشت روی ماشه است/ هر لحظه احتمال نبرد تمام عیار وجود دارد

در گزارش روزنامه هاآرتص آمده است: ممکن است تاریخ دقیقاً تکرار نشود اما حادثه شب گذشته در مسجد الاقصی نسخه برابر اصل حوادثی بود که در ماه رمضان دو سال قبل اتفاق افتاد و تنش‌های به وجود آمده در قدس شرقی به نوار غزه امتداد یافته و عملیات «نگهبان دیوارها» را در پی داشت، هم اکنون تصاویر خشونت آمیز اقدامات پلیس اسرائیل در مسجد الاقصی در شب گذشته می‌تواند به نتیجه مشابه منتهی شود.

تبادل آتش میان مقاومت و صهیونیستها

نیروهای مقاومت فلسطینی بامداد امروز پنجشنبه یک حمله موشکی دیگر به شهرک‌های مناطق همجوار غزه انجام دادند. این اقدام در واکنش به جنایات مستمر اشغالگران صهیونیست علیه مسجد الاقصی و معتکفین در این مکان مقدس و هدف قرار دادن برخی اماکن مقاومت در نوار غزه انجام شده است.

رسانه‌های عبری زبان اعلام کردند ۷ موشک از نوار غزه به شهرک‌های مناطق همجوار غزه و ۴ موشک به النقب غربی شلیک شد.

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد: ۷ موشک زمین به هوا رصد شده که ۵ مورد از آنها در آسمان مناطق همجوار غزه منفجر شد و ۲ مورد دیگر از آنها نیز به سمت دریا رفته و از این جهت سامانه‌های پدافندی فعال نشد.

انگشت روی ماشه است/ هر لحظه احتمال نبرد تمام عیار وجود دارد

هالیل روزین خبرنگار شبکه ۱۴ تلویزیون رژیم صهیونیستی در این خصوص گفت: ۷ موشک شلیک شده از نوار غزه رصد گردید که در نتیجه آن آژیرهای خطر در دو منطقه فتیش و رنان در نزدیکی شهر اوفاکیم که در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری نوار غزه قرار دارد فعال شد.

در واکنش به این حمله موشکی مقاومت نوار غزه هواپیماهای رژیم صهیونیستی بامداد امروز یک پایگاه مقاومت در این منطقه را هدف قرار دادند.

منابع فلسطینی اعلام کردند یک هواپیمای بدون سرنشین حداقل با یک موشک یک پایگاه متعلق به مقاومت در اردوگاه النصیرات را هدف قرار داده که باعث وارد آمدن خسارات مادی گردید اما خسارات جانی در پی نداشته است.

مفتی عمان: رژیم صهیونیستی رو به زوال است

شیخ احمد بن حمد الخلیلی مفتی سلطان نشین عمان در توییتی مسلمانان جهان را به لزوم حمایت از فلسطینی‌ها و مقابله با تجاوزگیری های رژیم صهیونیستی دعوت کرد.

وی افزود: رژیم صهیونیستی رو به زوال است و درگیری‌های داخلی آن چیزی جز پیشگویی آن نیست. با وجود پیش بینی‌های افول رژیم صهیونیستی که گواه آن درگیری های داخلی و اذعان سیاستمداران این رژیم به آن است، اما هنوز تجاوزگری های خودسرانه آنها متوقف نشده است و آنها نسبت به انجام چنین تجاوزگری هایی تا آخرین نفس مصمم هستند.

انگشت روی ماشه است/ هر لحظه احتمال نبرد تمام عیار وجود دارد

مفتی عمان تاکید کرد: همچنان حملات آنها به مسجدالاقصی و معتکفین و محافظان آن ادامه دارد و این مقابله امت اسلامی به شکل قاطع و کوبنده و پایداری فلسطینی‌ها و حمایت مقاومت آنها را طلب می‌کند.

حمایت تمام عیار حزب الله از مقاومت فلسطین

حزب الله لبنان در بیانیه ای به شدت حملات اشغالگران به محوطه‌های مسجدالاقصی و ضرب و شتم به نمازگزاران و معتکفین را محکوم کرد.

در بیانیه حزب الله که صبح امروز پنجشنبه منتشر شد، آمده است: حزب الله به شدت اقدام نیروهای اشغالگر اسرائیلی در یورش به محوطه های مسجدالاقصی و حمله به نمازگزاران و معتکفین و ضرب و شتم زنان و مردان در قبله اول مسلمانان و بازداشت صدها نمازگزار و خالی کردن محوطه‌ها برای ورود شهرک‌نشینان به آن و هتک حرمتش را به شدت محکوم می‌کند.

در این بیانیه آمده است: آنچه نیروهای اشغالگر انجام می‌دهند نقض آشکار حرمت مومنان و بیت المقدس و اقدامی علیه مسلمانان و مسیحیان و آزادگان در دنیا و ناقض همه ارزش‌های دینی و اخلاقی و انسانی است که کارزار گسترده محکومیت و ابراز انزجار را از سوی همه افراد شریف و آزادگان در دنیا طلب می‌کند.

انگشت روی ماشه است/ هر لحظه احتمال نبرد تمام عیار وجود دارد

حزب الله لبنان بیان کرد: این پیامی آشکار به همه سازشکاران و مروجان عادی سازی درباره ماهیت واقعی این دشمن و اقدامات تروریستی و جنایاتش است.

حزب الله لبنان در بیانیه خود ضمن ابراز همبستگی کامل با ملت و گروه‌های مقاومت فلسطین، تاکید کرد که در هر گامی که آنها در حمایت از نمازگزاران و مسجدالاقصی و بازدارندگی درباره ادامه تجاوزات و حملات دشمن صهیونیست انجام دهند، در کنارشان قرار دارد.

یورش اشغالگران در اولین روز از عید یهودی «پسح»

در اولین روز از عید یهودی پسح، ده‌ها شهرک‌نشین اشغالگر صهیونیست به مسجد الاقصی تعرض کردند.

شهرک‌نشینان پس از تعرض به مسجد الاقصی تحت حمایت نظامیان اسرائیلی، به شیوه‌ای تحریک‌آمیز در محوطه‌های آن اقدام به قدم‌زنی کرده و مراسم‌های تلموی را برگزار کردند.

انگشت روی ماشه است/ هر لحظه احتمال نبرد تمام عیار وجود دارد

نظامیان صهیونیست شب گذشته و بامداد امروز به مسجد الاقصی یورش برده و نمازگزاران فلسطینی را به طرز وحشیانه‌ای مورد حمله قرار داده و آن‌ها را وادار به ترک این مسجد کردند تا زمینه برای تعرض شهرک‌نشینان اشغالگر به مناسبت عید پسح آماده شود.

واکنش گسترده به یورش وحشیانه صهیونیست‌ها

مناطق مختلف نوار غزه، کرانه باختری و سرزمین های اشغالی ۱۹۴۸ صحنه برپایی تظاهرات های گسترده برای حمایت از مسجد الاقصی بود که طی آن ده ها نفر نیز بازداشت یا زخمی شدند.

تعرض به مسجد الاقصی در عرصه منطقه نیز واکنش های بسیار گسترده ای در پی داشته است.

کشور اردن طی دو روز اخیر شاهد تظاهرات های گسترده از جمله در امان یا اردوگاه بقعه بوده است. اردنی ها مقابل سفارت رژیم اشغالگر صهیونیستی نیز دست به تظاهرات زده و خواستار اخراج سفیر این رژیم در پاسخ به جنایت علیه مسجد الاقصی شدند.

اردن نیز تعرض به مسجد الاقصی را نقض صریح قوانین بین الملل خواند و خواستار برگزاری نشست فوری و اضطراری اتحادیه عرب در این زمینه شد. اردن بر ضرورت ادامه تحرک در عرصه عربی برای توقف جنایات علیه مسجد الاقصی شد.

در ترکیه نیز هزاران نفر در شهر استانبول و برخی مناطق دیگر در حمایت از مسجد الاقصی به خیابان ها آمده و دست به تظاهرات زدند.

اتحادیه عرب نشستی اضطراری را در همین زمینه برگزار کرده و حمله صهیونیست ها به مسجد الاقصی را به شدت محکوم کرد و آن را نقض صریح قوانین و عرف بین الملل دانست.

این اتحادیه ورود به اماکن عبادی برای عبادت را حق مسلم تمامی مسلمانان و مسیحیان در شهر قدس دانست و خواستار تحرک بین المللی برای توقف جنایات علیه فلسطینیان شد.

الازهر مصر هم طی بیانیه ای این حملات را به شدت محکوم کرد و گفت این اقدامات تلاشی نافرجام برای ایجاد واقعیت هایی جدید با توسل به زور و اسلحه برای تغییر هویت تاریخی قدس و مسجد الاقصی است.

از طرفی قطر نیز حمله به قبله نخست مسلمانان را محکوم کرد و گفت این حملات و جنایات وحشیانه بیانگر تشدید بی سابقه تجاوزات علیه اماکن مقدس و ادامه سیاست یهودی سازی قدس و نقض صریح قوانین بین الملل است و موجب جریحه دار شدن احساسات و عواطف بیش از دو میلیارد مسلمان می شود.

در همین راستا، ایران هم حملات به مسجد الاقصی در ماه مبارک رمضان را محکوم کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توییتی عنوان کرد: هر چه مسیر دیپلماسی و همگرایی در منطقه غرب آسیا تقویت می‌شود، اقدامات ماجراجویانه رژیم غاصب صهیونیستی افزایش می یابد.

وی افزود: دلیل آن روشن است؛ ‏موجودیت و بقای رژیم جعلی اسرائیل همواره بر جنگ، ناامنی و ایجاد اختلاف در منطقه استوار است و البته راه فراری از فروپاشی درونی ندارد.

امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در توییتی در واکنش به حملات جنایتکارانه به مسجد الاقصی گفت: هتک حرمت و یورش شبانه نظامیان رژیم جعلی اسراییل به نمازگزاران مسجدالاقصی، صحنه‌های دردناکی را رقم زد که نتیجه رفتار مدعیان حقوق‌بشری است که چشم بر جنایات تروریست‌های صهیونیسم بسته اند.

وی افزود: صهیونیست‌ها از موج همگرایی در جهان اسلام و چشم‌انداز فروپاشی داخلی سردرگم هستند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه عربستان نیز تعرض صهیونیست ها به مسجد الاقصی و سرکوب نمازگزاران را به شدت محکوم کرد و گفت این تجاوزات فرصت های صلح را نابود کرده و با اصول و مبانی عرف بین الملل در زمینه احترام به مقدسات دینی در تعارض است.

این وزارتخانه بر ادامه حمایت از تلاش ها برای پایان اشغالگری و ارائه راه حلی عادلانه و جامع برای قضیه فلسطین به منظور تشکیل کشوری مستقل برای فلسطینیان در مرزهای سال ۱۹۶۷ تاکید کرد.

ریاست جمهوری الجزایر هم حمله وحشیانه به نمازگزاران و اعتکاف کنندگان در مسجد الاقصی را محکوم کرد و گفت این حملات وحشیانه نقض صریح قوانین و عرف بین الملل و اقدامی خطرناک است که احساسات و عواطف مسلمانان را به ویژه در ماه رمضان جریحه دار خواهد کرد.

از طرف دیگر، تونس هم به این جنایات واکنش نشان داد و مسئولیت هرگونه تنش، خشونت و درگیری در اراضی اشغالی را متوجه دولت رژیم صهیونیستی دانست و از جامعه بین الملل خواست به مسئولیت های اخلاقی و قانونی خود در قبال ملت فلسطین پایبند باشند.

وزارت خارجه مراکش نیز ضمن محکومیت حمله به مسجد الاقصی بر ضرورت احترام به وضعیت قانونی و تاریخی حاکم بر قدس و اماکن مقدس آن و اجتناب از هرگونه اقدامی که به نابودی فرصت های صلح بیانجامد، تاکید کرد.

شورای همکاری خلیج فارس نیز طی بیانیه ای تاکید کرد که ادامه جنایات علیه مسجد الاقصی و نمازگزاران فلسطینی اقدامی خطرناک و هتاکی آشکار به قدس و مسجد الاقصی است و ادامه این تجاوزات همزمان با تعرض شهرک نشینان به مسجد الاقصی زمینه ساز تشدید تنش و درگیری ها خواهد شد و پیامدهای آن متوجه دولت اشغالگر خواهد بود.

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس خواستار تحرک فوری جامعه جهانی برای توقف حملات و تجاوزات هدفمند صهیونیست ها علیه مسجد الاقصی شد.

ترکیه نیز حملات علیه مسجد الاقصی را تخطی از خطوط قرمز خواند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت که رژیم صهیونیستی تمامی خطوط قرمز را زیر پا گذاشته است.او گفت که ترکیه هرگز در برابر ادامه این جنایات ساکت نمی نشیند و فلسطینیان تنها نیستند. وزارت خارجه ترکیه هم در بیانیه ای این جنایات را به شدت محکوم کرد.

پاکستان دیگر کشوری بود که به این مسئله واکنش نشان داده و تاکید کرد که این حمله وحشیانه بی حرمتی به ماه مبارک رمضان است.

واکنش بین المللی به توحش صهیونیست‌ها

در عرصه بین الملل نیز این جنایات با واکنش های گسترده ای همراه بوده است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش از دیدن تصاویر سرکوب خشونت‌آمیز نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی به دست نظامیان اسرائیلی شوکه شده است!

او گفت که اماکن دینی صرفاً باید برای فعالیت های دینی مسالمت آمیز مورد استفاده قرار گیرد.

تور وینسلند هماهنگ کننده صلح سازمان ملل در خاورمیانه نیز گفت که تصاویر حمله خشونت‌آمیز به نمازگزاران فلسطینی در مصلای قبلی در مسجد الاقصی هولناک بود.

وی افزود: رهبران هر دو طرف باید مسئولانه رفتار کرده و از هرگونه اقدامی که ممکن است به تشدید تنش و خشونت منجر شود، اجتناب ورزند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان هم از تمامی طرف های تاثیرگذار و دارای نفوذ دعوت کرد وارد عمل شده و جلوی ادامه تنش و درگیری ها در اراضی اشغالی را بگیرند.

همچنین انگلیس هم به این حملات و درگیری ها واکنش نشان داد و گفت صحنه های دردناک در داخل مسجد الاقصی و زخمی شدن شمار زیادی از نمازگزاران در ماه رمضان شوکه کننده بود و خشونت قطعاً خشونت می آورد.

وزیر امور خاورمیانه و جنوب آسیا در دولت انگلیس خواستار احترام به اماکن مقدس شد.

کاخ سفید هم نسبت به ادامه تنش و درگیری ها در اراضی اشغالی ابراز نگرانی کرد و تمامی طرف ها را به خویشتن داری دعوت کرد.

در همین راستا، نخست وزیر کانادا هم اظهارات نژادپرستانه مسئولان اسرائیلی را مورد انتقاد قرار داد و خواستار تغییر شیوه تعامل با فلسطینیان شد. جاستین ترودو نسبت به آنچه در اراضی اشغالی در حال رخ دادن است، ابراز تاسف کرد.

وزیر خارجه کوبا حمله وحشیانه شب گذشته اشغالگران اسرائیلی به نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی را به شدت محکوم کرد.

برونو رودریگز تاکید کرد که چنین اقدامات و تجاوزاتی احساسات و عواطف دینی فلسطینیان را جریحه‌دار کرده و موجب تشدید خشونت خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا