اقتصادیدسته‌بندی نشدهفناوری

پای ایران چطور به بحران قره‌باغ باز شد؟ / کریدور زنگه‌زور؛ تهدید بیخ گوش ایران!

بیش از سه دهه است که ارمنستان و جمهوری آذربایجان با منازعه ای دست و پنجه نرم می کنند که ریشه آن تعیین سرنوشت منطقه کوهستانی قره باغ، با اکثریت جمعیت ارمنی بوده است.

اگرچه جنگ ۲۰۲۰ میلادی بین اذربایجان و ارمنستان، زمین بازی را به نفع باکو که مدت ها به دنبال بازپس گیری کنترل منطقه بود، تغییر داد اما حالا منازعه بین دو کشور، بر سر کریدور لاچین، پای ایران را هم به این منازعه باز کرده است.

زنگزور، دالانی ژئوپلیتیکی است که مرزهای شمالی ایران را تغییر داده و استان آذربایجان شرقی ایران را از مسیر ترانزیت ترکیه به باکو حذف می‌کند.

به همین دلیل، اعتراض اصلی به کریدور از سوی ایران است که باعث تنش این روزهای جمهوری آذربایجان و ایران شده است. پیشتر، مکالمه تلفنی بین حسین امیرعبداللهیان و جیحون بایراموف وزیر امور خارجه اذربایجان، که در آن تمایل به ادامه دیپلماسی و گفتگو ابراز شد و پس از ان سفر عبداللهیان به باکو را رقم زد، نویدبخش تحولات روابط بین دو کشور بود. اما رفته رفته بر شدت بحران افزوده شد.

در همین راستا امروز معاون وزارت دفاع ارمنستان گفت: خطر تشدید تنش نظامی با جمهوری آذربایجان وجود دارد.

«آرمان سرکیسیان» تاکید کرده، جمهوری آذربایجان نیروها و تجهیزات خود را در مرز مستقر کرده است.

به نظر صاحبنظران، مهم‌ترین هدف جاه‌طلبی و زیاده‌خواهی علی‌اف و اردوغان برای فعالیت جدی کریدور زنگه‌زور، حضور فعالانه ناتو در منطقه و تغییر موازنه سیاسی و نظامی و افزایش نفع اقتصادی ناشی از همکاری با این دو است.

اگر ایران نسبت به زنگه‌زور زودتر نجنبد و به اهمیت این تحولات دقت نکند و منفعل باشد؛ آنگاه به قدم به قدم به حذف ایران از صحنه ترانزیت و صادرات پویا نزدیک می‌شویم و حتی امنیت‌مان به خطر خواهد افتاد.

این وضعیت، صدای کاربران فضای مجازی را هم درآورده است. به عنوان مثال، دکتر مصطفی انتظاری هروی، مدرس علوم سیاسی دانشگاه هشدار داده که الهام درحال تکرار اشتباه صدام است.

توضیحات بیشتر را در این ویدئو ببینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا